Tanıtım Filmi

Reklam, hayatın istenilse dahi vazgeçilemeyen bir öğesi. Televizyon, internet, radyo, billboard, afiş... Her gün düzinelerce farklı reklam hayatla beraber akıp gidiyor. Tüm bu hengame içerisinde doğru reklam, doğru mecra, doğru zaman ve doğru kitle hedeflemesi yapılabildiği takdirde geri dönüt alınarak fayda sağlanabiliyor. Elbette bu kadar doğru işin gerçekleşme olasılığını tesadüflere bırakmak pek de mantıklı değil. İşte tanıtım filmleri de bu noktada devreye giriyor.

Tanıtım filmi, bir markanın veya ürünün benliğinin istenilen (gerçeğe uygun) algı yönetimiyle video konseptinde sunumudur. İyi bir tanıtım filmi, bir markayı olduğundan daha büyük, daha gösterişli, daha iddialı veya daha kaliteli gösterebilir. Lakin bunun tam tersinin de mümkün olduğunu unutmamak lazım. Tam tersi durumlarda markalar tanıtım filmini yayınlamama kararı alabilseler dahi, maddi ve zaman kayıpları söz konusudur. Bu sebeple tanıtım filminin nihai sonucu oldukça önemlidir. Nihai sonuçta hayal kırıklığına uğramamak için doğru bir strateji ve profesyonel bir ekip zorunluluğu aşikardır. Başarılı bir tanıtım filmi için genel olarak (standart bir ürün tanıtımı) aşağıdaki gibi bir süreç söz konusudur.

  • Kompozisyon
  • Sahne (çekim alanı)
  • Ekip / Ekipman
  • Çekim
  • Kurgu
  • Seslendirme ve Montaj

Dünya'nın kendi kriterlerinde en iyi tanıtım filmine sahip olmak, tek başına hiç bir markaya fayda sağlamayacaktır. Bu sebeple tanıtım filmlerinin bir reklam materyali olduğunu ve sonrasını planlamak gerektiğini unutmamak gerekir.